تجسمی

هنر در میان دو جنگ / نمایشگاهی از نقاشان آلمانی در موزه تیت مدرن

موزه تیت مدرن لندن در نمایشگاهی تحت عنوان  “رئالیسم جادویی: هنر آلمانی از ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۳” دوره‌ای ۱۴ ساله از هنر آلمان وایمار را بررسی می‌کند. این نمایشگاه تا ژوئیه سال ۲۰۱۹ میلادی برپاخواهد بود، و در آن به آثار چهار هنرمند آلمانی؛ اتو دیکس، گئورکه گروس، آلبرت بِرکل و جین مامن می‌پردازد. آثار این نقاشان در تیت مدرن لندن در بازه‌ زمانی ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۳ یعنی در میان دو جنگ جهانی اول و دوم در کانون توجه قرار گرفته است.

در میان هنرمندان نامبرده اتو دیکس و گئورکه گروس از شهرت بیشتری برخوردارند. اتو دیکس با نام کامل ویلهلم هاینریش اتو دیکس در سال ۱۸۹۱ به دنیا آمده است. این نقاش آلمانی را بیش از همه به خاطر ترسیم بی‌پروا و واقعگرایانه جامعه شکست‌خورده وایمار و خشونت‌های جنگ می‌شناسد. پس از به قدرت رسیدن نازی‌ها، آثار او از مصادیق هنر فاسد شناخته شد و خود او نیز از هنرستان هنرهای زیبای درسدن اخراج شد. در سال ۱۹۳۷ نقاشی‌های او در نمایشگاه هنر فاسد به نمایش درآمده و پس از آن نیز سوزانده شدند. او ۲۵ ژوئیه ۱۹۶۹ درگذشت.

گئورگه گروس دیگر هنرمند مورد توجه تیت مدرن در این نمایشگاه است که او هم در اواخر قرن ۱۹ یعنی ۱۸۹۳ به دنیا آمد و ۶۵ سال عمر کرد. او هم همچون دیکس در درسدن درس خواند و به مانند دیکس از مهم‌ترین نقاشان دوره جمهوری وایمار به حساب می‌آید. طرح‌های کاریکاتوری او از زندگی در برلین و فتومونتاژهای دادائیستی‌اش کاملا شناخته شده هستند.

در نمایشگاه “رئالیسم جادویی: هنر آلمانی از ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۳” همچنان که گفته آمد علاوه بر این دو هنرمند آلبرت بِرکل (۱۹۸۶-۱۹۰۰) و جین مامن (۱۹۷۶-۱۸۹۰) نیز مورد توجه قرار گرفته است.

به ترتیب آثاری از این هنرمندان (اتو دیکس، گئورکه گروس، آلبرت بِرکل و جین مامن) می‌بینید:

otto_dix_portrait_of_the_photographer_hugo_erfurth_with_dog_1926_0
cri_000000157471
برکل
برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن