سینما

علی عسکری: باید در چرخش اندیشه در رادیو دقت کنیم / شاه‌آبادی: رادیو افتخارات بزرگی را در ۷۹ سال عمر خود به ارمغان آورده است / برگزیدگان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا معرفی شدند

آئین اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو عصر روز گذشته چهارم اردیبهشت ماه با حضور عبدالعلی علی‌عسکری رئیس سازمان صدا و سیما، حمید شاه آبادی معاون صدا، سردار فضلی و جمعی از رادیویی‌ها و مهمانان خارجی در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد 

مریم نشیبا، مسعود فروتن، فریبرز گلبن، بیوک میرزایی، علیرضا جاویدنیا، منوچهر آذری، بهروز رضوی، عباس نباتی، حسین آهی، ایوب آقاخانی، علی سدیفی، مسعود اسکویی، فریبا متخصص از جمله پیشکسوتانی بودند که در جشنواره رادیو حضور داشتند.

جشنواره بین‌المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا به صورت زنده از رادیو تهران موج اف. ام ردیف ۹۴ مگاهرتز پخش می‌شد. در این جشنواره ضمن تقدیر از برگزیدگان بخش بین‌الملل، بخش آزاد، بخش داخلی و مردمی، از ۴ کتاب تازه منتشر شده معاونت صدا رونمایی شد.

علی‌عسکری: رادیو هنوز پیر نشده است

به گزارش ایسنا رئیس سازمان صداوسیما در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو در سخنانی با طرح این پرسش که چرا می‌گویند رادیو هنوز پیر نشده است، مطرح کرد: رادیو هنوز پیر نشده است برای این که روح جوانمردانه و جوانگرایانه دارد به همین منظور باید همچنان نخبگان جوان را جذب کند و به نسل‌های بعدی تحویل دهد.

عبدالعلی علی‌عسکری در مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی رادیو در جمع اهالی رادیو با بیان این که رادیو خلق شد و خدمات فراوانی را به بشر داشت، با اشاره به ورود رادیو به ایران نیز گفت: رادیو از دورانی که در ایران راه‌اندازی شد تا به امروز خدمات علمی، فرهنگی و هنری برای ملت ایران داشته است؛ به ویژه در سال‌های اخیر و پس از انقلاب اسلامی نقش مهمی داشته است. تنوع و تکثر شبکه‌های رادیویی که به بیش از ۵۰ شبکه ملی و استانی می‌رسد، به آنها افتخار می‌کنیم.

علی‌عسکری سپس گفت: این رسانه در طول تحولات تاریخی بقا و اثرگذاری خود را حفظ کرده است. رادیو دارای برترین موقعیت است و هیچ‌گاه به این تراز مطرح نبوده است. همچنین در عرصه بین‌المللی هم جایگاه خودش را حفظ کرده است. رادیوی ما در حال حاضر از طریق رادیونما و بردکرد و همچنین پهن‌باند و اینترنت فعالیت می‌کند و به عنوان رسانه برتر صداپایه مطرح است که در دنیا قابل استفاده است.

رئیس سازمان صداوسیما برگزاری اجلاس رادیو را مفید دانست و در عین حال برگزاری پنل‌ها و کارگاه‌های مختلف در این راستا را اقدامی درست عنوان کرد.

او سپس در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: معتقدم رادیو با توجه به اهمیتی که دارد باید کیفیت خود را بالا ببرد. رادیو به دلیل این که تصویر ارائه نمی‌دهد باید از جهت حجم کلمات و مفاهیم بسیار پرپیمانی استفاده کند.

او با بیان این که برنامه‌های رادیو باید با تحقیقات و مطالعات بالایی ساخته شوند، گفت: برنامه‌های رادیویی باید در جریان خط اندیشه و دانش بیش از هر زمان دیگری گام بردارد. هرگاه یک برنامه مطالعه کافی نداشته است پس‌لرزه‌های آن را دیده‌ایم. بنابراین باید در چرخش اندیشه در رادیو دقت کنیم.

وی همچنین با بیان این که رادیو رسانه مردمی و همدلانه است، گفت: بهتر است ارتباط متعاملی با مخاطبان مردمی خودمان برقرار کنیم. رادیو باید از جهت سرعت عمل جایگاه برنامه‌سازی و از جهت اندیشه انقلابی، انقلابی باشد. رادیو باید مرجعیت خود را حفظ کند که آن هم مرهون کیفیت است. اگر رادیو کیفیت خود را حفظ کند مرجعیت خود را حفظ کرده است.

علی‌عسکری در بخش پایانی سخنان خود گفت: رادیو باید گفتمان‌های برتر را پیگیری کند. جوان‌گرایی را ترویج دهد و به همین منظور باید نخبگان جوان را به سمت خود جذب کند تا به نسل‌های بعدی تحویل داده شود.

او سپس بیان کرد: رادیو باید نهادهای مردم‌نهاد به ویژه نهادهایی از جنس نهادهای خیریه را فعال کند و در این زمینه بیشتر گام بردارد. همچنین باید قرارگاه فعال جنگ نرم باشد و این یک پدیده جهانی است.

علی عسکری با اشاره به سال رونق تولید گفت: ما وظیفه خطیری داریم به خصوص که در چند روز گذشته آمریکا اعلام کرد که تحریم غیر قابل تحمل را بر ما وارد می‌کند بنابراین ما به سمت رونق تولید و اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کنیم. رادیو ملی و استانی ما باید ستادی را ایجاد کند و مشکلات تولید را از طریق این ستاد حل کند.

علی عسکری اضافه کرد: رادیو باید دلبستگی به کالاهای ایرانی و داخلی را افزایش دهد این بسیار اهمیت دارد. رادیو باید بستری برای ارائه دانش و علم و مشاوره به تولیدکنندگان باشد. مشورت در حوزه خدمات گوناگون و کشاورزی و به ویژه رموز موفقیت کارآفرینان را کشف کرده و آنها را اطلاع رسانی کند. رادیو باید تولیدات مزیت دار را در کشور بازشناسی کرده و برندها را حمایت کند.

رئیس صدا و سیما تاکید کرد: کار دیگر رادیو این است که از طریق ایده‌های شهروندان کالاهای باکیفیت را حمایت کند. رادیو باید فرایند چرخه تولید را پیگیری کند و هزینه کسانی که در این چرخه فساد می‌کنند، افزایش دهد.

وی همچنین درباره تصمیم ترامپ درباره به صفر رساندن نفت ایران عنوان کرد: آمریکایی‌ها دستپاچه می‌شوند و این قدر بد تصمیم می‌گیرند. آمریکایی‌ها چند سال گذشته با کمک سعودی‌ها داعش را راه اندازی کردند تا بر عراق و شامات مسلط کنند. داعش فجایعی را به نام اسلام به بار آورد سپس برخی کشورها از ایران کمک خواستند و سربازان و سپاه کمک کرد و آمریکایی‌ها شکست خوردند. در این باره دیدید در ۱۳ آبان که تحریم را آمریکا اعلام کرد ملت ایران به پا خواستند و در ۲۲ بهمن نیز به میدان آمدند و علیه آمریکا با تظاهرات تاریخی خود اتفاقی بی نظیر را شکل دادند که سیلی محکمی بود. آمریکا دو بار شکست راهبردی خورد و امروز سرگیجه گرفته است که چگونه این ملت را شکست دهد. می‌گوید از طریق به صفر رساندن نفت این کار را می‌کند که این خیال خام را ما باطل می‌کنیم و باز هم شکست سختی خواهد خورد و اگر آمریکا بخواهد هدف شوم خود را پیاده کند حتماً با او برخورد می‌شود.

وی اضافه کرد: جوانان نزدیک تنگه‌ها اگر اراده کنند کافی هستند که این تنگه‌ها را ببندند.

علی عسکری در پایان سخنانش گفت: آن که رو به فروپاشی است آمریکا و هم‌پیمانان او هستند و جمهوری اسلامی همانطور که یک ملت سربلند است امروز به یک قدرت بزرگ تبدیل می‌شود و اقتدار ما را برای آینده بیشتر خواهد کرد.

شاه‌آبادی: رادیو با آرامش راهش را ادامه می‌دهد

حمید شاه‌آبادی، معاون صدا در مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی صدا، در روزی که رادیو ۷۹ ساله شد، گفت: چهاردهمین جشنواره بین‌المللی پس از وقفه چند ساله کار خودش را آغاز کرد. در این هیاهوی رسانه‌ای و در این حال و فضای پرالتهاب جهان امروز که مملو از جریانات رسانه‌ای بیگانه است و هجمه‌های بسیاری ملت‌ها داشته‌اند، رادیو در کشور به خوبی و با آرامش کار خودش را انجام داده است. از همه تهدیدها فرصت ساخته و این توفیق را داشته که پرچم رادیو را بالا نگه دارد.

شاه‌آبادی ادامه داد: امروز اگر ۷۹ سال از عمر رادیو می‌گذرد به این دلیل است که کشوری پر از افتخارات دارد. رادیو افتخارات بزرگی را با جمع بزرگان به ارمغان آورده است. همکاران ما در رادیو تلاش کرده‌اند داشته‌های غنی را برای مردم ارائه دهند. امروز رادیو به عنوان انیس و مونس و همراه ارتباط عمیقی با مخاطبان خود دارد و تردیدی نیست جز در سایه برنامه‌سازان و انتقال تجربیات پیشکسوتان نبوده است.

معاون صدا با اشاره به رویکردهای این جشنواره توضیح داد: این جشنواره پس از شش سال وقفه آغاز به کار کرده است. از کاستی‌های آن پوزش می‌خواهیم اما باید بگویم که در راستای ارتقا کیفیت تلاش‌های زیادی داشته است.

او با بیان این که رادیو برای برداشتن جهش نو آماده است، گفت: همکاران ما تلاش کرده‌اند که از همه ظرفیت‌ها استفاده کنند و مهمترین هدف ما در این جشنواره ارتقا کیفی و توانایی‌های همکارانمان در رادیو بوده است. جشنواره بر دو بخش داخلی و خارجی برگزیدگان خود را خواهد شناخت.

شاه‌آبادی با بیان این که در این دوره از جشنواره آثار دریافتی از کیفیت و کمیت بالایی برخوردار بوده است، گفت: در بخش بین‌المللی شاهد حضور فعال اهالی رسانه بوده‌ایم. همچنین در بخش پژوهش نیز شاهد مقالات پژوهشی ارزشمندی بوده‌ایم.

وی در بخش پایانی سخنان خود از راه‌اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره صدا خبر داد و گفت: دبیرخانه دائمی جشنواره در معاونت صدا تشکیل شده است تا این حقیقت همچنان ادامه داشته باشد و تعامل ما با کشورهای همراه تداوم یابد. برای این که تولیدات ما تراز جهانی داشته باشد به داشته‌های غنی خودمان اتکا خواهیم کرد و در حوزه فناوری و تکنولوژی با برگزاری جلسات و آخرین دستاوردهای جهانی، تولیدات را از حیث فناورانه ادامه خواهیم داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن