معماری

طراحی شگفت‌انگیز معماران در برج جنگلی دانمارک/ پیاده‌روی ماجراجویانه در جنگل

در راستای رشد فرهنگ پیاده‌روی در کشور دانمارک، معماران، مسیری تندیس گونه را طراحی کردند که چشم‌اندازی ماجراجویانه در مقابل افراد قرار می‌دهد.

سرویس معماری هنرنت: کپنهاگ، پایتخت کشور دانمارک، یکی از بزرگ‌ترین شهرهای پیاده دنیاست. اگرچه این شهر با شاخصه‌های میراث تاریخی ویژه‌اش همچون یک شبکه خیابانی قرون وسطایی باریک اعتبار یافته، اما به صورت مداوم در جهت بهبود کیفیت زندگی خیابانی خود در حال فعالیت است. بنابراین برنامه‌ریزان شهری گام‌های کوچک بی‌شماری در جهت تغییر شکل شهر از یک مکان اتومبیل ‌مدار به یک محیط شهروندگرا برداشته‌اند و فضاهای پیاده‌مدار مرکزی این شهر در طی یک برنامه ۴۰ساله از ابتدای دهه ۱۹۶۰ تا اواخر قرن گذشته به بیش از ۶ برابر افزایش یافته‌اند.

همین اقدامات سبب شد که کپنهاگ به‌عنوان یکی از موفق‌ترین شهرهای پیاده جهان باشد. در راستای فعالیت‌های مستمر در مناطق شهری  در مناطق جنگلی نیز طراحان  به راهکارهایی خلاقانه دست زدند و مسیر پیاده‌روی جنگلی و تندیس گونه‌ای را برای پیاده‌روی،مشاهده چشم‌انداز و ایجاد مکانی برای کمپ ماجراجویانه در جنگل جنوبی کپنهاگ ایجاد کرده‌اند. این برج توسط استودیوی معماری و شهرسازی EFFEKT طراحی و اجرا شده است.

پیاده‌روی در این برج تندیس گونه تجربه‌ای متفاوت برای لمس طبیعت است که بازدیدکنندگان را قادر می‌سازد تا جنگل‌های Gisselfeld Klosters را از دیدگاهی منحصر به فرد مشاهده کنند. این برج با ایجاد دید پاناروما چشم‌اندازهایی از جنگل، دریاچه و تالاب و تجربه‌ای استثنایی برای دوستداران طبیعت خلق می‌کند.

برج جنگلی با ۴۵ متر ارتفاع و رمپ اسپیرال برج، مسیری با طول ۲۱۳۲ فوت (۶۵۰ متر) برای پیاده‌روی ایجاد کرده و یکی از نکات مهم طراحی در این برج توجه طراحان برای استفاده معلولان تا بالاترین نقطه برج است.

این سازه از فولاد و چوب بلوط بومی ساخته شده، به نحوی که به راحتی می‌تواند با عناصر طبیعی اطراف ترکیب و هماهنگ شود. مسیرهای تعبیه‌شده برای برج در دو معبر، مسیر به بالا و مسیر به پایین تقسیم‌شده است. مسیر بالایی به نوک برج منتهی شده و محل عبور آن از جنگل‌های قدیمی است؛ اما مسیر پایینی از میان درختان عبور کرده و به برج خواهد رسید. همچنین استراحتگاه‌هایی نیز در میان این مسیر چوبی تعبیه شده است که فرصت استراحت، نشیمن کاربران و لذت از طبیعت اطراف را مهیا می‌سازد.

ساختار کلی این برج استوانه‌ای و مارپیچ بوده که حالت منحنی و کمر باریک (مانند ساعت شنی) به همراه پایه‌هایی بزرگ و تاج مانند دارد. چنین فرمی منجر به پایداری و ایستایی بهتر شده و فضای باز بهتری را ایجاد کرده است. این سازه از سازه‌های خاص در دنیای معماری شناخته شده و یکی از جاذبه‌های گردشگری در دانمارک به‌حساب می‌آید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا