برگزیدهموسیقی

رونمایی از کتاب “چهل تمرین انگشت‌‌گذاری برای تنبور” در تالار رودکی

کتاب "چهل تمرین انگشت‌گذاری برای تنبور" اثر رضا علی‌آبادی در تالار رودکی رونمایی می‌شود.

به گزارش هنرنت، به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، کتاب “چهل تمرین انگشت‌گذاری برای تنبور” حاصل ۱۳ سال آموزش و تخصص رضا علی‌آبادی پژوهشگر، آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و انجمن موسیقی ایران جمعه ۳۱ خردادماه ساعت ۱۷ در تالار رودکی رونمایی می‌شود.

رضا علی‌آبادی درباره تازه‌ترین فعالیت‌ خود گفت: انتشار کتاب “چهل تمرین انگشت‌گذاری برای تنبور” دومین اثر تألیفی من در حوزه تنبورنوازی پس از انتشار کتاب “مقام باستانی تنبور” و حاصل ۱۳ سال آموزش و تخصص در عرصه نوازندگی است. برای انتشار این کتاب نهایت تلاشم را انجام دادم تا مطالب آموزشی حوزه نوازندگی تنبور در ساده‌ترین شکل ممکن از سوی نشر “سرود” منتشر شود.

وی ادامه داد: هدف از انتشار این کتاب ارتقای سطح کیفی انگشتان و نیز هماهنگی بیشتر بین دو دست راست و چپ است. ضمن این که در این اثر تلاش شده است ضمن توجه به مبانی علمی و آموزشی حوزه نوازندگی تنبور، فضایی را برای تقویت ذهن مخاطب نیز به وجود آوریم. معتقدم با تمرین‌های متنوع این اثر پژوهشی حرکت به دستان مجاور و غیرمجاور سهل‌تر می‌شود و نکات دیگری چون افزایش سرعت، افزایش دقت و افزایش قوت انگشتان مورد توجه قرار گرفته است. این کتاب صرفاً جنبه آموزشی دارد و به‌عنوان کتاب مکمل در کنار تمرین‌ها و قطعات می‌توان از آن استفاده کرد.

این نوازنده درباره آئین رونمایی کتاب “چهل تمرین انگشت گذاری برای تنبور” گفت: آئین رونمایی کتاب با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و انجمن موسیقی ایران در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود. در این مراسم علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، امیر شریفی عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، رضا صالحی نوازنده و پژوهشگر ساز تنبور، فرید الهامی نوازنده، آهنگساز و پژوهشگر و کوروش قزوینه نوازنده و آهنگساز سخنرانی می‌کنند.

“چهل تمرین انگشت‌گذاری برای تنبور” با برگزاری مراسمی در تالار رودکی تهران در اختیار مخاطبان و پژوهشگران موسیقی گذاشته می‌شود و هم‌زمان با رونمایی از این کتاب، پیرامون کتاب”مقام‌های باستانی تنبور” اولین کتاب رضا علی‌آبادی بحث و گفتگو می‌شود.

انتشار آلبوم “تنیده در صدا” با همکاری زکریا یوسفی نوازنده سازهای کوبه‌ای و هومن شیرعلی نوازنده عود و برگزاری کنسرتی به همین نام در تالار رودکی، برگزاری چندین کنسرت بداهه‌نوازی در تالار رودکی تهران، برگزاری چند کنسرت بداهه‌نوازی با همکاری هنرمندان شناخته‌شده موسیقی کشورمان در فرهنگسرای نیاوران، انتشار کتاب “مقام‌های باستانی تنبور”، انتشار آلبوم “مجموعه نظم‌های تنبور” با همکاری درویش جوانمیر منهویی ۲۳ سال نوازندگی و ۱۳ سال آموزش ساز تنبور، از جمله فعالیت‌هایی است که علی‌آبادی در عرصه موسیقی انجام داده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن