مد و لباس

راضیه زندیه: سرعت رشد جریانات مد در ایران به لطف کرونا افزایش یافته است.

سرویس مد و لباس هنرنت، راضیه زندیه طراح لباس “خانه مد زندیه” درباره فعالیت‌های خود در حوزه مد و لباس به خبرنگار هنرنت گفت: همواره به عرصه مد و پوشاک علاقه داشتم و یکی از تفریحاتم، تماشای فشن شوها بود.

از سال ۹۴ به‌صورت حرفه‌ای این رشته رو دنبال کردم و در پی مطالعه تاریخ پوشاک ایران، تصمیم گرفتم تغییر و تحولاتی که در سبک پوشش دوران زندیه شکل گرفته و متأسفانه خیلی زود به دست فراموشی سپرده شده را احیا کنم.

او افزود: در همین راستا، به طراحی مدل‌های سنتی مدرن شده پرداختم و با حضور در شو روم‌ها، گالری‌ها و جشنواره مد و لباس فجر، تجربه‌های بسیاری کسب کردم، راه را شناختم و واقعیت‌های دنیای فشن و سختی‌هایش برایم روشن شد.

زندیه در ادامه تصریح کرد: سال ۹۶ بود که مزون شخصی‌ام را تأسیس کردم. البته در این مسیر فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشتم هر چند که این سختی‌ها تا پایان مسیر وجود دارد پس برای موفق بودن همواره باید مطالعه داشت و دوره‌های آموزشی لازم را پشت سر گذاشت دید و به‌روز بود.

این طراح لباس با اشاره به اینکه در مسیر طراحی مد، نیاز به تماشای جهان پیرامون است، بیان کرد: درست است که دنیای مد ایران با جهان فاصله زیادی دارد، اما بی‌تأثیر از مد جهانی نیستیم و سرعت رشد بالایی داریم.

خوشبختانه به لطف کرونا هم این سرعت بیشتر شده و این خود یک فرصت است برای ما و می تونیم به‌خوبی از آن استفاده کنیم.

او افزود: کرونا دنیا را به‌ویژه دنیای مد را متوقف کرد در نتیجه فاصله ما با دنیا کمتر شد و باید قدر این فرصت را بدانیم.

زندیه با تأکید بر لزوم کسب آموزش برای موفقیت در حوزه مد و لباس اذعان داشت: برای ورود به این حوزه، دانشگاه را رد نمی‌کنم و بر این باور هستم که تحصیلات آکادمیک و داشتن مدارک آموزشی در کشور ما از ضروریات است اما به‌خوبی می‌دانیم کافی نیست و کسب دوره‌های عملی جانبی نیز ضروری بوده هر چند بیشتر از هر دوی این‌ها، علاقه و پشتکار مهم است.

این طراح لباس گفت: با نگاهی به زندگینامه طراح‌های مطرح دنیا درمیابیم که آن‌ها حرکت در این مسیر را با حداقل‌ها شروع کرده‌اند در نتیجه با رفتن به آموزشگاه‌های معتبر که خروجی‌های موفقی دارند و حداقل امکانات و سرمایه نیز می‌شود وارد این عرصه شد و موفق بود.

او ادامه داد: نکته بسیار مهم فعالیت در این حرفه، پشتکار بسیار، مطالعه و مشاهده است، حال آنکه من اگر از ابتدا به این نکات آگاهی داشتم، پیش از راه‌اندازی مزون، سال‌ها کارآموزی می‌کردم و تجربه به دست می‌آوردم.

من تجربه را در فضای کاری شخصی‌ام کسب کردم و همین امر سرعت پیشرفتم را کاهش داد.

زندیه درباره روند طراحی‌هایش اذعان داشت: همان‌طور که گفتم، در ابتدا طراحی‌های مجموعه‌ام بر اساس تاریخ و فرهنگ پوشش دوران زندیه بود، از معماری خاص آن دوران الهام می‌گرفتم و همواره درون‌مایه رویکرد سنتی در آثارم وجود داشت.

به‌طور کلی سعی من از ابتدا این بود که تا جای ممکن طرح‌ها ساده و امروزی باشند تا بتوانیم جوانان را جذب آثارمان کنیم. تا حدی هم نتیجه گرفتیم، اما با سرعت رشد بالایی که در این حوزه وجود دارد و آن چیزی که نسل جدید از زندگی می‌خواهد، تغییر سبک در طراحی‌ها را ایجاد کردیم.

سعی می‌کنیم بر اساس مد روز دنیا، متناسب با فرهنگ کشورمان و باب میل جوان‌ها که آینده کاری موفق ما در گرو رضایت آن‌ها است، طراحی و تولید داشته باشیم.

این فعال عرصه مد و لباس در خاتمه اظهار داشت: به لطف کرونا، سیاست‌هایمان را به سمت فروش آنلاین و لباس‌های آماده پیش برده‌ایم. به‌زودی، سایت فروش آنلاین مجموعه را راه‌اندازی می‌کنیم که به امید خدا این اتفاق با کالکشن پاییزی از ابتدای آبان ماه رقم خواهد خورد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا