معماری

دیوار بزرگ ۲۰۰ کیلومتری گرگان در انتظار حمایت برای ثبت جهانی

به‌ گزارش هنرنت به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان، احمد تجری دوشنبه ۲۱ مهرماه ۹۹ در جلسه بررسی مسائل میراث جهانی قابوس، مجموعه سوارکاری، پروژه موزه بزرگ گلستان در شهرستان گنبدکاووس که با حضور مهدی علیخانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی اجتماعی معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد.

عنوان کرد: دیوار بزرگ گرگان یک بنای عظیم و منحصر به‌فرد برای استان و کشور محسوب می‌شود و ثبت جهانی آن اثرات فراملی دارد.

او با تأکید بر این‌که کارشناسان ملی و بین‌المللی دیوار بزرگ گرگان را شاهکار مهندسی معرفی می‌کنند.

خاطرنشان کرد: مقدمات ثبت جهانی این اثر تاریخی در حال انجام است و نقشه‌برداری هوایی آن با هماهنگی سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح انجام می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان گفت: دیوار تاریخی بزرگ گرگان به طول ۲۰۰ کیلومتر پس از دیوار چین و آلمان سومین دیوار تاریخی بزرگ جهان است که در پی ثبت جهانی آن هستیم.

او اعتبار لازم برای ثبت جهانی این میراث کهن را  ۱۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: دیوار تاریخی بزرگ دفاعی گرگان در دو قرن پنجم و ششم در عهد ساسانیان به طول ۲۰۰ کیلومتر از روستای زاغ پارک ملی گلستان تا دریای خزر احداث شده است.

تجری بیان کرد: حدود ۸۰ کیلومتر از طول این دیوار با ۲۰ قلعه تاریخی در حوزه شهرستان گنبدکاووس واقع‌ شده است.

 مهدی علیخانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی اجتماعی معاون اول رئیس‌جمهوری نیز در این نشست گفت: شهرستان گنبدکاووس از هر منظر در حوزه میراث‌فرهنگی، چهره‌های ملی و ماندگار، هنری، ورزشی و… یک برند محسوب می‌شود.

او با اشاره به این‌که استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس نماد همدلی  انسجام و وحدت است، خاطرنشان کرد: تکمیل موزه بزرگ گلستان در یک دوره پنج‌ساله پیش‌بینی‌ شده است، پیگیری خواهد شد تا این پروژه در زمان مشخص‌شده به بهره‌برداری برسد.

علیخانی با تأکید بر تسهیل سامان‌دهی محوطه و مرمت میراث جهانی گنبد قابوس، اضافه کرد: مجموعه اسب‌دوانی گنبدکاووس می‌تواند نقش مهمی در درآمدزایی داشته باشد و در روحیات و نشاط مردم اثرگذار باشد که پیگیر تسهیل روند فعالیت این مجموعه و رفع مشکلات آن خواهیم بود.

امان‌قلیچ شادمهر نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی نیز عنوان کرد: اقدامات بسیار خوبی توسط اداره‌کل استان در راستای سامان‌دهی و محوطه‌سازی میراث جهانی قابوس انجام‌ گرفته که جای تقدیر دارد.

او تصریح کرد: با توجه به زیرساخت‌های موجود در شهرستان، با برنامه‌ریزی اصولی می‌توانیم از صنعت توریسم‌درمانی بهره‌مند شویم.

شادمهر گفت: امیدوارم باهمت مسئولان در منطقه مرزی با ترکمنستان، مجموعه سوارکاری مرزی که یک برند بزرگ برای استان است را تأسیس کنیم.

عبدالقدیر کریمی معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس در ادامه این جلسه تصریح کرد: گنبدکاووس با توجه به تنوع اقوام ایرانی ساکن در آن و برخورداری از جاذبه‌های فراوان فرهنگی، تاریخی و طبیعی و همچنین هم‌مرز بودن با کشور ترکمنستان دارای ظرفیت‌های بسیاری در حوزه گردشگری است.

او خاطرنشان کرد: گنبدکاووس به‌عنوان شهری که دارای بلندترین برج آجری جهان و دیوار بزرگ و شهر تاریخی گرگان است نیازمند نگاه ویژه ملی و فرامنطقه‌ای برای ایجاد زیرساخت‌های توسعه پایدار گردشگری است.

پس از این نشست، مهدی علیخانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی اجتماعی معاون اول رئیس‌جمهوری با همراهی مسئولانی استانی و شهرستانی از میراث جهانی گنبد قابوس، مجموعه سوارکاری و محل اجرای پروژه موزه بزرگ گلستان در گنبدکاووس بازدید کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا