موسیقی

دیدار با خالق سرود ملی ایران | ریاحی: دانشگاه‌ها اندیشیدن را آموزش نمی‌دهند.

به گزارش هنرنت به نقل از روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، سیدمحمدمجتبی حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس هیئت امنای موسسه هنرمندان پیشکسوت به همراه نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه به خانه استاد حسن ریاحی رفتند.  

معاون هنری وزیر ارشاد با اشاره به فضای هنری و آثار هنری قشقایی در خانه استاد ریاحی با بیان خاطره ای از تحسین گردشگران آلمانی از فرش قشقایی گفت: اکنون در حال بازگشت و توجه به هنر اصیلی مانند فرش هستیم، که در آن تذهیب را هم می بینیم.

حسینی افزود: هنر تذهیب ایرانی همچون بافته ‌های ایرانی برآمده از بداهه پردازی است. حال هر گوشه از ایران که در بداهه پردازی و سلطه هنری مهارت بیشتری داشتند؛ راحت تر در این زمینه کار می کردند. تذهیب ایرانی نتیجه کار دست و ذهن همزمان است‌

در بخشی از این دیدار حسن ریاحی به فراموشی مقام‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: در عصر فناوری قرار داریم و بیشتر فعالیت ها از طریق سیستم ها انجام می شود‌. هر سازی را می توان زد و ضبط کرد. پس شاهد کاهش نوازندگی هستیم. همانطور که مشاهده می کنیم ارکسترها در دنیا نیز کم شده است.

وی ادامه داد: اما این ماشینی شدن جذابیت را کم می کند. امروز هر نوع موسیقی با بهترین کیفیت در دسترس جوانان قرار دارد.  در دوران جوانی ما تنها نیم ساعت موسیقی کلاسیک از رادیو پخش می شد. در حالی که این روزها شاهد کم رنگ شدن موسیقی کلاسیک و حتی موسیقی سنتی کشورمان هستیم.

ریاحی همچنین بیان کرد: آموزش در دانشگاه ها مشکل دارد. این مراکز اندیشیدن را یاد نمی دهند و تنها تئوری و قوانین آموزش داده می شود. 

وی همچنین گفت: برای تربیت آهنگسازان توانمند نیاز به راه اندازی کانون داریم تا جوانان خلاق را دور هم جمع کند. البته باید بودجه ای به این کار اختصاص داد تا الگوهای موفق دنیا و موسیقی محلی خودمان را بررسی کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا