برگزیدهمعماری

تخریب مقبره پادشاه صفاری در خوزستان / سهل‌انگاری پیمانکار فاجعه آفرید

یک فعال میراث فرهنگی استان خوزستان از تخریب شدن آرامگاه یعقوب لیث صفاری که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است، خبر داد.

به گزارش هنرنت به نقل از مهر، قاسم منصور آل کثیر از فعالان میراث فرهنگی خوزستان گفت: اخیراً آرامگاه تاریخی یعقوب لیث در شهرستان دزفول و درون محوطه تاریخی جندی شاپور بر اثر آنچه که اشتباه پیمانکار عنوان شده تخریب شد.

آل کثیر افزود: به راحتی با اشتباه خوانده شدنِ تخریب یک اثر تاریخی و ثبت ملی شده نباید از موضوع گذشت کرد. تخریب یک اثر تاریخی موضوع ساده‌ای نیست که بگویند اشتباه شد. نظارت عالی بر روی نحوه عملیات مرمت چرا تا این اندازه باید ضعیف باشد.

این فعال میراث فرهنگی اظهار کرد: چندی پیش نیز بخش‌هایی از بقاع تاریخی سادات تفاخ در لگیطه (شوش) بر اثر سهل‌انگاری و عدم توجه و رسیدگی تخریب شد.

وی با بیان اینکه، طی سال‌های گذشته نیز بخشی از آرامگاه دانیال نبی (ع) نیز تخریب شد که پس از اعتراض دوستداران میراث فرهنگی شوش عنوان شد که آوار شدن دیواره‌ها در برنامه اجرایی مرمت بوده است. حال آنکه تخریب ناگهانی و شبانه آن باعث احتمال خطرات جانی می‌توانست باشد.

آل کثیر گفت: بسیاری از بقاع تاریخی خصوصاً در شوش که به تاریخ اسلامی آن کمتر توجه شده از جمله بقاع تاریخی تفاخ، شهر اسلامی مگرنات، سیداحمد و … در حال حاضر در معرض تخریب آسیب‌های جدی قرار گرفته‌اند که مستلزم بررسی و رسیدگی مستمر مسئولان‌ میراث فرهنگی است.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

این دوستدار میراث فرهنگی تأکید کرد: آنچه دوستداران و فعالان میراث فرهنگی را بیش از هر چیز نگران می‌کند سهل‌انگاری یا ناتواناییِ لازمِ فنی در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا