برگزیدهموسیقی

برنامه‌های ماه رمضان تلویزیون در تسخیر خوانندگان / از سالار عقیلی و محسن چاوشی تا رضا یزدانی و فریدون آسرایی

مینا آتشی: در سال‌های اخیر همواره برای مخاطبان موسیقی جذاب بوده که بدانند تیتراژ برنامه‌های ماه رمضان را چه کسانی می‌خوانند.

سرویس موسیقی هنرنت: هرچند تعداد بیننده‌های تلویزیون در سال‌های اخیر کاهش یافته است، اما تلویزیون همچنان به‌عنوان رسانه ملی کشور که در تمام خانه‌ها حضور پررنگی دارد، نقش تأثیرگذار خود را حفظ کرده و کوچک‌ترین اتفاقی که در این قاب جادویی می‌افتد می‌تواند نظر میلیون‌ها بیننده را به خود جلب کند. از این رو شاید برای خوانندگان کشورمان فرصت بسیار خوبی باشد تا بتوانند تیتراژ برنامه‌های تلویزیونی را بخوانند و از این طریق دایره مخاطبان خود را گسترده‌تر کنند.

از چند سال پیش تاکنون خواندن تیتراژ سریال‌ها و ویژه‌برنامه‌های ماه مبارک رمضان برای خواننده‌های کشورمان تبدیل به یک فرصت مناسب شده است و شاید کمتر خواننده‌ای داشته باشیم که به پیشنهاد وسوسه‌آمیز اجرای تیتراژ در سریال‌ها و برنامه‌های ویژه ماه رمضان پاسخ مثبت ندهد.

در سال‌های اخیر همواره برای مخاطبان موسیقی جذاب بوده که بدانند تیتراژ برنامه‌های ماه رمضان را چه کسانی می‌خوانند. در تمام این مدت تیتراژ سریال “ماه عسل” به‌عنوان محبوب‌ترین برنامه ماه رمضان اصلی‌ترین کنجکاوی علاقه‌مندان موسیقی بود چرا که معمولاً تمامی تیتراژهای “ماه عسل” به قطعات “هیت” سال تبدیل می‌شدند. با این وجود امسال دیگر خبری از “ماه عسل” نیست و احسان علیخانی تمرکزش را روی برنامه جدیدش یعنی “عصر جدید” گذاشته است. در عین حال شبکه سه برنامه جدیدی با نام “ماه ماه” را جایگزین ماه عسل کرده است که البته پخش شدن یا نشدن آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

جالب‌ترین نکته در مورد برنامه “ماه ماه” هم این است که اجرای آن به بنیامین بهادری خواننده موسیقی پاپ واگذار شده و باید دید اگر این برنامه روی آنتن برود بنیامین در اجرا چقدر موفق خواهد بود. گفته می‌شود قرار است تیتراژ این برنامه را هم خود بنیامین بهادری بخواند، اما تاکنون چیزی در این مورد قطعی نیست.

در ادامه به بررسی تیتراژهای سریال‌ها و برنامه‌های ماه رمضان خواهیم پرداخت.

محسن چاوشی پای ثابت تیتراژها

شاید اگر چند سال پیش به طرفداران محسن چاوشی می‌گفتید این خواننده در سال ۹۷ و ۹۸ پای ثابت تیتراژهای تلویزیون می‌شود تعجب می‌کردند چون تا سال ۹۱ که چاوشی تیتراژ برنامه تحویل سال شبکه دو را خواند هیچ همکاری با تلویزیون نداشت، اما اکنون چاوشی برای چندمین بار در دو سال اخیر با تلویزیون همکاری کرده است. او این بار در دومین همکاری خود با برادران محمودی تیتراژ سریال “دلدار” را خواند. چاوشی پیش از این در سریال “سایه‌بان” نیز با نوید و جمشید محمودی همکاری کرده بود.

قطعه‌ای که چاوشی برای سریال رمضانی شبکه دو خوانده، “ای عشق” نام دارد که ترانه آن را حسین صفا یار همیشگی چاوشی سروده و آهنگسازی اثر هم توسط خود چاوشی انجام شده است. تنظیم قطعه را امیر جمال‌فرد انجام داده که چند سال پیش به دلیل همکاری با گروهی که یکی از اعضای آن صدای چاوشی را تقلید می‌کرد از تیم چاوشی کنار گذاشته شده بود. او اکنون پس از پنج سال بار دیگر با چاوشی همکاری کرده است.

سالار عقیلی خواننده “برادر جان”

سالار عقیلی هم همچون چاوشی در سال‌های اخیر همکاری‌های مداومی با تلویزیون داشته و در رمضان امسال هم با اجرای تیتراژ سریال “برادر جان” به کارگردانی محمدرضا آهنج در تلویزیون حضور دارد.

عقیلی موسیقی تیتراژ پایانی سریال “برادر جان” را با ترانه‌ای از حسین غیاثی خوانده و فرید سعادتمند که سابقه آهنگسازی سریال‌هایی چون “نفس”، “ارمغان تاریکی”، “پروانه” و قطعات پرطرفداری مثل “چه بگویم” را داشته و همچنین همکاری‌های موفقی را با سالار عقیلی به ثبت رسانده، موسیقی سریال “برادر جان” را ساخته است.

قطعه‌ای که سالار عقیلی اجرا کرده “تنها می‌مانم” نام دارد و با توجه به محتوای آن به نظر می‌رسد حسین غیاثی به خوبی در جریان داستان سریال قرار گرفته و ترانه “تنها می‌مانم” را بر همین اساس سروده است.

سه خواننده در “شهر باران”

سالار عقیلی علاوه ‌بر تیتراژ سریال “برادر جان”، برای ویژه‌برنامه افطار شبکه پنج با نام “اختیاریه؛ شهر باران” هم اجرا کرده است. اجرای این برنامه را مرتضی فاطمی بر عهده دارد.

رستاک حلاج که کمتر با تلویزیون همکاری کرده، دیگر تیتراژخوان برنامه “اختیاریه؛ شهر باران” است. او دو سال پیش همراه با کامران تفتی تیتراژ برنامه تحویل سال شبکه دو را خواند که همکاری خوب و موفقی هم بود.

به‌جز عقیلی و رستاک، محمدرضا علیمردانی نیز در برنامه افطار شبکه پنج اجرا می‌کند. علیمردانی که بازیگر و صداپیشه است، چند سال پیش با خواندن تیتراژ سریال “انقلاب زیبا” فعالیت خود به‌عنوان خواننده را نیز آغاز کرد و از آن زمان تاکنون چند تیتراژ تلویزیون اجرا کرده است.

رضا یزدانی، هم خواننده هم بازیگر 

شاید رضا یزدانی تا چند سال پیش به دلیل خواننده بودنش به فیلم‌ها و سریال‌ها دعوت می‌شد و نقشی بر اساس خواننده بودنش برای او نوشته می‌شد، اما اکنون رضا یزدانی بازیگر مستقل از رضا یزدانی خواننده است. این خواننده و بازیگر در سریال رمضانی شبکه یک نقش یک شاهزاده قاجار را بازی می‌کند که بوکسور است و اتفاقاً سر بازی در همین سریال دندان‌هایش هم شکست!

سریال “از یادها رفته” احتمالاً فرصت خوبی برای یزدانی خواهد بود که خودش را به‌عنوان یک بازیگر نشان بدهد، اما در عین حال او چند قطعه موسیقی هم برای سریال اجرا کرده که به‌مرور در قسمت‌های مختلف سریال پخش خواهد شد.

حجت اشرف‌زاده خواننده “از یادها رفته”

با توجه به حضور رضا یزدانی در سریال “از یادها رفته” به نظر می‌رسید خواننده تیتراژ این سریال خود یزدانی باشد، اما عوامل سریال به هر دلیلی برای اجرای موسیقی تیتراژ این سریال با حجت اشرف‌زاده به توافق رسید‌ند. هرچند در پایان قسمت اول سریال “از یادها رفته” صدای اشرف‌زاده شنیده نشد اما گفته می‌شود قطعه‌ای که اشرف‌زاده خوانده به‌زودی آماده و پخش می‌شود.

فریدون آسرایی در شبکه یک

شبکه یک سیما ویژه‌برنامه “دعوت” را پیش از افطار پخش می‌کنند که خواننده تیتراژ آن فریدون آسرایی است. آسرایی هم برای چندمین بار است که با تلویزیون همکاری می‌کند. او این بار نیز تنظیم قطعه جدیدش را به بهروز صفاریان همکار قدیمی خود سپرده و ترانه‌ای از حسین غیاثی را اجرا کرده است. برنامه “دعوت” با موضوعات و مفاهیمی چون خانواده، امید و بیان زندگی‌های خوب و آسان همراه است و در آن، هر شب روایتی امیدبخش و پندآموز از یک زندگی از استودیوی برنامه برای مخاطبان بازگو می‌شود. صدای فریدون آسرایی هر روز عصر از این برنامه شنیده می‌شود.

امید نعمتی در “هزاردستان”

امید نعمتی حالا دیگر نامش مستقل از گروه پالت هم سر زبان‌ها افتاده و این را بیشتر مدیون اجرای تیتراژ سریال “لیسانسه‌ها” است. البته او مستقل از گروه پالت، آلبوم هم منتشر کرده و کنسرت ایستگاه به آهنگسازی مهیار علیزاده هم تجربه دیگر نعمتی است، اما تیتراژ سریال “لیسانسه‌ها” آن‌قدر گرفت و شنیده شد که شاید تا مدت‌ها محبوب‌ترین اثر نعمتی باشد. این خواننده هم رمضان امسال با موسیقی تیتراژ برنامه “هزاردستان” مهمان خانه‌های مردم است. برنامه “هزار داستان” نیز با صدای امید نعمتی پیش از افطار راهی آنتن شبکه نسیم می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن