برگزیدهسینما

بازگشت اصغر فرهادی به جزایر قناری پس از ۱۴ سال | سینماگری که با قلب فیلم می‌سازد و تئاتر را بیشتر دوست دارد.

گروه سینمایی هنرنت: سازمان‌دهندگان جشنواره لاس‌پالماس امسال تصمیم گرفتند در اوج دوران کرونا در بخشی از دوره بیستم این رویداد به تنها سینماگر ایرانی برنده جایزه اسکار ادای احترام کنند. از جمله برنامه‌هایی که علاوه بر حضور فرهادی در گران کاناریا در نظر گرفته شده، نمایش چهار فیلم اوست؛ «چهارشنبه‌سوری» که پای فرهادی را به سینمای جهان باز کرد، «درباره الی» که خرس نقره‌ای جشنواره برلین را برد و «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» که برنده دو اسکار شدند.

فرهادی علاوه بر چهار فیلم تحسین‌شده خود،‌ درخواست داده بود دو فیلم برتر تاریخ سینمای ایتالیا و جهان را در بخش بزرگداشت او به نمایش بگذارند؛ فیلم ۱۰۸ دقیقه‌ای «جاده» به کارگردانی فدریکو فلینی محصول ۱۹۵۴ و فیلم ۸۸ دقیقه‌ای «اومبرتو دی» ساخته ویتوریو دسیکا محصول ۱۹۶۲. این دو شاهکار سینمایی در واقع انتخاب‌های فیلمساز برنده اسکار ایرانی هستند که البته نقشی مهم در مسیر حرفه‌ای او تا رسیدن به برترین افتخارهای سینمای جهان ایفا کرده‌اند.

۱۴ سال پیش در ۲۰۰۷ وقتی فرهادی با سومین خود «چهارشنبه‌سوری» برای اولین بار همراه همسرش پریسا بخت‌آور و دختر خود پریا به جشنواره لاس‌پالماس آمد، در خیابان‌های گران کاناریا یک غریبه بود. پس از آن تا پیش از همکاری با ستاره‌های بزرگ سینمای اسپانیا در «همه می‌دانند»، فرهادی چهار فیلم دیگر در یک دهه ساخت و نزدیک ۸۰ جایزه مهم سینمای جهان را برد؛ از اسکار و گلدن گلوب تا جوایز کن، ونیز، برلین و سزار و امروز از مهم‌ترین چهره‌های سینماست

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا