معماری

از هفته طراحی دبی تا اجرای برنده بی‌ینال ونیز در آلمان / نگاهی به خبرهای هنری در سراسر جهان

هنرنت: این روزها اگرچه ویروس کرونا بسیاری از فعالیت‌های هنری را در همه دنیا تعطیل کرده است، اما هنوز رویدادهای مهمی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شوند تا شرایط روحی و روانی جوامع در این شرایط بحرانی را به تعادل نزدیک‌تر کنند. در گزارش پیش رو چند خبر از فضای هنری سراسر جهان را مرور می‌‌کنیم.

هفته طراحی دبی

هفته طراحی دبی یک رویداد سالانه است که از ۱۹ تا ۲۴ آبان ۱۳۹۹ در شهر دبی کشور امارات متحده عربی برگزار شد. 

البته امسال این رویداد به علت ویروس کووید ۱۹ با تمام نمونه‌های قبلی آن کاملا متفاوت است. هفته طراحی دبی زمینه تشویق و حمایت از رشد صنعت طراحی در دوبی را فراهم می‌کند.

این رویداد نه تنها موقعیت شهر دوبی را به عنوان پایتخت طراحی منطقه خاورمیانه بلکه به عنوان محل ملاقات جامعه بین‌المللی طراحی تثبیت کرده است.

برگزاری رویدادهای اختصاصی طراحی، فعالیت‌ها و پروژه‌ها در منطقه طراحی دوبی و سراسر شهر کمک می‌کند تا از بهترین‌های طراحی در منطقه و عرصه بین‌المللی تجلیل به عمل آید.

هفته طراحی دوبی همکاری‌های گسترده‌ای با جهان تجارت و همینطور با موسسات فرهنگی و سازمان‌های مختلف طراحی را به عهده دارد.

این رویداد علاوه بر نمایشگاه معمول هرساله شامل چهار بخش ABWAB، DOWNTOWN DESIGN ، GLOBAL GRAD SHOWو INSTALLATION است که شرکت‌کنندگان با توجه به نوع محصول و چگونگی ارائه‌شان در آن‌ها شرکت می‌کنند.

از نکات برجسته این نمایشگاه، آشنایی با طراحی کشورهایی که داخل منطقه شمال آفریقا، جنوب آسیا و خاورمیانه (MENASA) است. همچنین امسال آثار  20طراح غیرحرفه‌ای (نوظهور) از امارات متحده را به نمایش گذاشته است.

در این رویداد در مکان‌های مهمی در سراسر دبی و در مکان‌های عمومی مشخصی، طراحان مشهور و بنام داخلی و بین‌المللی، سعی کردند تا با طرح‌های خود در طول ۶ روز این رویداد ظاهر و نمادهایی یکپارچه و جدید برای شهر ایجاد کنند.

 مد در موزه متروپلتین

بعد از حدود شش ماه قرنطینه، موزه متروپلیتن نمایشگاه مد و لباس را همزمان با جشن یکصد و پنجاه سالگی این موزه بازگشایی کرد.

این نمایشگاه با عنوان “درباره زمان: مد و مدت زمان” بر اساس فلسفه هنری برگسون تا ۳ ژانویه ۲۰۲۱ ادامه دارد.

نمایشگاه مد و لباس دو بازه زمانی را نمایش می‌دهد. بازه اول ۲۰۲۰-۱۸۷۰ که مد را به عنوان نماینده تغییر ایده‌های فرهنگی ارائه می‌دهد. جدول زمانی دوم که “وقفه” نامگذاری شده است آثار معاصر که الگوبرداری از پیشینیان بوده است را نمایش می‌دهد.

در مجموع دو بازه زمانی، ماهیت دوره‌ای مد را بیان می‌کنند. این نمایشگاه ۲۵۰ اثر هنری را نمایش می‌دهد.

برنده شیر طلایی ونیز در آلمان

پرفورمنس “خورشید و دریا” که از سوی کشور لیتوانی در پنجاه و هشتمین دوسالانه ونیز ارائه شد و توانست برنده شیر طلایی ونیز سال ۲۰۱۹ شود حالا قرار است در یک استخر متروکه در آلمان به اجرای درآید.

هدف این پرفورمنس نمایش بازتاب تغییرات اقلیمی از زاویه هنر است. این اثر مکاشفه‌ای است که به نمایش ظریف و ناخوشایندی که منجر به پایان دنیا می‌شود را ارائه می‌کند.

اهدا آثار به بالتیمور

جان ساموئل واترز (John Samuel Waters)، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر امریکایی، ۳۷۲ اثر از مجموعه خود را به موزه بالتیمور اهدا خواهد کرد که در این مجموعه آثاری از اندی وارهول (Andy Warhol)، نن گلدین (Nan Goldin)، دیان آربوسِ(ِDian Arbus) و … قرار دارد.

با تعطیلی موزه‌ها و فشارهای مالی، موزه بالتیمور تصمیم به فروش سه تابلوی نقاشی، برایس ماردن، کلیفورد استیل و اندی وارهول  گرفت که انتظار می‌رفت تقریبا ۶۵ میلیون دلار از این حراج و فروش خصوصی در ساتبیز دریافت کند که چندساعت قبل از حراج با توجه به انتقادات هنردوستان از این تصمیم منصرف شد و حالا این اقدام جان ساموئل واترز می‌تواند بخشی از مشکلات این موزه را مرتفع کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا