موسیقی

اجرای سه گروه در فصل تابستان / از موسیقی اصیل لری و کردی تا هنرنمایی کودکان

گروه ترنگ، ارکستر بادی تهران و ارکستر ارف در اولین ماه فصل تابستان در تهران روی صحنه می‌روند.

سرویس موسیقی هنرنت: با پایان ماه مبارک رمضان دور جدید اجراهای خواننده‌های و گروه‌های موسیقی در تهران و شهرستان‌ها آغاز می‌شود. گروه ترنگ، ارکستر بادی تهران و ارکستر ارف از جمله گروه‌هایی هستند که این روزها خود را برای تازه‌ترین کنسرت‌های خود آماده می‌کنند.

اجرای گروه ترنگ در تهران

برزو امیری نوازنده و سرپرست گروه ترنگ در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی هنرآنلاین گفت: هم‌اکنون در تدارک و برنامه‌ریزی برای برگزاری کنسرت در تهران هستیم که این کنسرت اواسط تیرماه برگزار می‌شود. همچنین قرار است به‌زودی در شهرستان‌ها کنسرت برگزار کنیم.

سرپرست گروه ترنگ خاطرنشان کرد: مجموعه قطعات انتخاب‌شده برای کنسرت بر اساس موسیقی اصیل لری و کردی است که در آن سعی کرده‌ایم ملودی‌های هر دو منطقه به‌صورت ساده اجرا شود.

امیری افزود: در این کنسرت سجاد سقایی، کاوه کلهرنیا، مجید علیزاده، میلاد پرصبر، کمال شوهانی، امیر فتحیان و محسن کیهانی نژاد به‌عنوان نوازنده حضور دارند. در این کنسرت از سازهای سنتور، دیوان، دف، تنبک، عود و سازهای کوبه‌ای استفاده می‌شود.

برزو امیری در ادامه تاکید کرد: موسیقی اقوام از موسیقی‌های اصیل ایرانی است و باید خیلی پررنگ‌تر اجرا شود. هر چه به موسیقی اقوام بها دهیم باعث رشد این بخش می‌شود.

این هنرمند درباره قطعاتی که در این کنسرت اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: قطعه شیش و هشت “ناری ناری”، “شه مام شلیره” و “گل وه دار” از جمله قطعاتی است که گروه موسیقی ترنگ اجرا می‌کند. قطعه “گیان گیان” نیز با سرنا و دهل و موسیقی مقامی و رقص اجرا می‌شود.

ارکستر بادی تهران به صحنه می‌رود

سینا ذکایی سرپرست ارکستر بادی تهران به خبرنگار موسیقی هنرآنلاین گفت: هم‌اکنون در تدارک و برنامه‌ریزی برای برگزاری کنسرت هستیم که این کنسرت مروری بر بهترین و پرمخاطب‌ترین قطعات اجراشده در طول ۱۰ سال گذشته ارکستر بادی تهران است. قطعات جدیدتر با سولیست‌هایی که برای اولین بار با ارکستر خواهند نواخت اجرا می‌شود.

ذکایی افزود: همچنین برای قطعات ایرانی که تنظیم جز و لاتین شده‌اند، اجرا خواهند شد زیرا مورد توجه مخاطبین قرار گرفته‌اند. رهبری ارکستر این کنسرت را جاوید مجلسی بر عهده دارد.

این هنرمند تاکید کرد: امیرحسین محمدخانی، مهشاد نادعلیان نوازندگان ابوا، مینلی دانلیان، یلدا احسانی و آنیتا یعقوبی نوازندگان کلارینت، فریدون یعقوب خانی، سعید نیازی و کسری تدین نوازندگان ساکسیفون، فرشاد شیخی، آرش رضویان، لیلا بازغی و دینا کهن نوازندگان هورن، علی ضرابی و امیررضا رضایی، نوازندگان ترومپت، سیامک کریم پور و رامین براتی نوازندگان ترومبون، رضا دست فال نوازنده گیتار باس، غلامرضا معرف، امین قیاسی و علی فراهانی نوازندگان پرکاشن و سروش عمومی نوازنده درامز در این اجرا روی صحنه می‌روند.

کنسرت گروه موسیقی ارف برگزار می‌شود

مسعود نظر سرپرست ارکستر ارف درباره کنسرت این گروه به هنرآنلاین، گفت: ارکستر ارف اوایل تابستان در تالار وحدت به اجرای برنامه می‌پردازد که هم‌اکنون در حال تمرین با اعضای گروه هستیم.

نظر با اشاره به اینکه رهبری این ارکستر به عهده خودش است، بیان کرد: این کنسرت شامل سه بخش است. گروه اول موزیکال کودکان از سه تا ۱۰ سال است که به صحنه می‌روند و سوژه خاصی دارد. تمام اشعار و تنظیم قطعات به عهده خودم بوده است. گروه دوم ارکستر و کر کودکان است که در این بخش هفت قطعه اجرا می‌شود.

نظر گفت: همچنین ارکستر بزرگ به همراهی کر بزرگ و حرکات که حدود ۲۰۰ نفر هستند به صحنه می‌روند و قطعاتی را اجرا می‌کنند.

مسعود نظر در ادامه بیان کرد: اکثر سازهای موسیقی سنتی ایرانی در دل این ارکستر نواخته خواهد شد. قسمتی از این برنامه به‌صورت تلفیق نمایش و کنسرت اجرا خواهد شد.

مسعود نظر درباره توجه به موسیقی کودکان در کشور گفت: برخلاف آنچه تصور بسیاری از افراد است موسیقی کودک و نوجوان عرصه حساس و پیچیده‌ای است و بر اساس اثری که بر کودکان به‌عنوان بزرگسالان فردای جامعه می‌گذارد، نیازمند افرادی متخصص و توانا است.

این هنرمند در پایان گفت: با مشخص و تدوین کردن روش‌های آموزشی و همچنین تعلیم آموزگاران می‌توان فردای بهتری برای موسیقی کودک و تعلیم کودکان و نوجوانان رقم زد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن