معماری

آغاز نجات‌بخشی آثار تاریخی در سادات محمودی دنا / مرمت قلعه تاریخی شهرآب اردستان پس از ۶۰ سال / احیای بادگیر نعمت‌اللهی

آغاز چهارمین مرحله نجات‌بخشی آثار تاریخی در دهستان سادات محمودی دنا، مرمت قلعه تاریخی شهرآب اردستان و بهسازی بادگیر خانه قاجاری نعمت‌اللهی در یزد، اخبار حوزه مرمت معماری ایرانی هستند.

به گزارش هنرنت، سرپرست اداره‌کل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد از آغاز چهارمین مرحله نجات‌بخشی آثار تاریخی در دهستان سادات محمودی دنا خبر داد.

مجید صفایی در بازدید از عملیات کاوش باستان‌شناسی گورستان تاریخی روستای له‌سواره دهستان سادات محمودی دنا، گفت: این کاوش چهارمین مرحله نجات‌بخشی آثار تاریخی در دهستان سادات محمودی است.

او با اشاره به اینکه پیش از این سه عملیات نجات‌بخشی آثار تاریخی در روستای ده‌پایین سادات محمودی انجام شده بود، افزود: چهارمین مرحله مرمت آثار تاریخی این روستا آغاز شده است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در چهارمین کاوش، تاکنون پنج گورستان تاریخی کشف شده که ساختار گورها به صورت سنگ‌چین و با سقف خرپشته‌ای است.

او افزود: اشیای کشف‌شده در این کاوش شامل ظروف سفالی لوله‌دار، پیاله‌های پایه‌دار، ظروف مفرغی و دستبند با نقش شیر است که نشان از اهمیت تاریخی این گورستان دارد.

صفایی تصریح کرد: بررسی اولیه کارشناسان میراث‌فرهنگی، نشان می‌دهد اشیای کشف شده مربوط به هزاره نخست قبل از میلاد و فرهنگ ایلامی یعنی دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار سال پیش است.

او افزود: مهم‌ترین هدف کاوش در دهستان سادات محمودی نجات‌بخشی آثار تاریخی و ثبت و ضبط اطلاعات تاریخی استان تا پیش از اجرای سد آبی خراسان سه است.

مرمت قلعه تاریخی شهرآب اردستان پس از ۶۰ سال

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردستان از تهیه طرح مرمت قلعه تاریخی شهرآب در بافت تاریخی روستای شهرآب از توابع شهر تاریخی زواره پس از ۶۰ سال خبر داد.

مهدی مشهدی، با اعلام این مطلب گفت: با توجه به شواهد موجود و ارائه گزارش‌های نویسندگان کتاب‌های تاریخی و فرهنگی اردستان و زواره، بخش غربی این قلعه تاریخی در دهه ۴۰ خورشیدی بر اثر جاری شدن سیل، تخریب و پس از آن بخش‌هایی از این قلعه تاریخی در بخش غربی نیز در دهه ۵۰ خورشیدی بر اثر خشک‌سالی و نابودی باغ‌های پیرامون قلعه به تدریج تخریب شد.

او افزود: طی دهه ۵۰ خورشیدی، ادعای مالکیت خاندان عامری بر روی این قلعه تاریخی توسط دستگاه قضایی اثبات و از آن تاریخ تاکنون این قلعه تاریخی دارای مالکیت خصوصی است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اردستان با اشاره به تلاش‌های این اداره به منظور نجات این قلعه تاریخی، تأکید کرد: با توجه به متروکه شدن قلعه شهرآب، این مکان به تدریج به محل دفن زباله‌های مردم روستا تبدیل شده بود، لذا در طی هفته گذشته به همت این اداره و بخشداری زواره، نشستی با حضور مالکان قلعه برگزار و توافق شد تا مالکان خصوصی این قلعه نسبت به واگذاری سه هزارمتر مربع از بخش تاریخی قلعه به دهیاری روستای شهرآب و یا اداره میراث‌فرهنگی شهرستان اقدام کنند.

همچنین براساس توافق‌های دیگری که انجام شد، مالکان قلعه در هفته‌های گذشته اقدام به تخلیه زباله و نخاله ساختمانی از بخش‌های ویران قلعه کردند که تصاویر آن به اشتباه با عنوان “تخریب مجدد قلعه شهرآب” در فضای مجازی منعکس شد.

او با اشاره به طرح این اداره به منظور احیای این قلعه گفت: با توجه به اینکه درحال حاضر طرح مرمت ۴۰ خانه تاریخی در کنار مرمت بافت تاریخی شهر زواره در دستورکار اداره اردستان قرار دارد، طرح مرمت این قلعه تاریخی نیز پس از نزدیک به ۶۰ سال، تدوین شده، لذا پس از مرمت اضطراری و رفع خطر از آن، با تشویق سرمایه‌گذاران، این قلعه تاریخی به یک مجموعه گردشگری تبدیل می‌شود.

بهسازی و احیای بادگیر خانه قاجاری نعمت‌اللهی در یزد

معاون میراث‌فرهنگی یزد از احیا و مرمت بادگیر خانه قاجاری نعمت اللهی خبر داد.

علی اصغر صمدیانی گفت: تیغه چینی بادگیر، شمشه‌گیری، سقف زدن بادگیر، و چوب شورونه داخل تیغه‌ها، اندود کاه‌گل بدنه و پشت بام و نصب تغار برروی پشت بام بادگیر از اقدامات مرمتی انجام شده در این خانه تاریخی است.

او با بیان اینکه در پشت بام تالار این بنا، برای تهویه هوای مطبوع اتاق‌های طبقه همکف، زیرزمین و تالار، بادگیر تعبیه شده است، افزود:

مشخصه کلی بنا از ساختارهای معماری اصیل و سنتی کویر و فرهنگ مردمان این دیار پیروی می‌کند و مصالح به‌کار رفته درسازه آن خشت خام، گل و آجر، گچ و.. است.

معاون میراث‌فرهنگی یزد اظهار کرد: خانه تاریخی نعمت اللهی در خیابان امام، ضلع شرقی بافت تاریخی یزد و  پشت مسجد حظیره واقع شده و دارای بادگیر، تالار، اتاق‌های پنج‌دری و سه‌دری، زیرزمین، اتاق استراحت تابستانه و زمستانه و حیاط است.

خانه تاریخی نعمت اللهی به شماره ۲۳۸۸۲ در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا