معماری

بزرگترین خانه قدیمی کرمان مرمت می‌شود 

بزرگترین خانه قدیمی کرمان مرمت می‌شود

به نقل از ایسنا، غلامرضا فرخی با اشاره به اینکه طی چند روز آینده عملیات بازسازی خانه تاریخی “بانک توکلی” آغاز می‌شود، افزود: در این عملیات سقف‌های تخریب شده مورد بازسازی قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه این خانه از بزرگترین خانه‌های قدیمی شهر کرمان است، اظهار کرد: قدمت این خانه به دوره قاجاریه بازمی‌گردد که دارای تزئینات معقلی، آجرهای قالبی و حوض خانه زیبایی است.

فرخی با تأکید بر اینکه امسال تعداد دیگری از خانه‌های تاریخی استان کرمان مرمت می‌شوند، تصریح کرد: در حال حاضر تعدادی از این خانه‌ها با تغییر کاربری به سفره خانه و یا اقامتگاه‌های سنتی تبدیل شده‌اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه با تغییر کاربری هر بنای تاریخی اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم برای حداقل ۱۰ تا ۱۵ نفر فراهم می‌شود، خاطرنشان کرد: در صنعت گردشگری با کمترین سرمایه گذاری می‌توان بیشترین اشتغالزایی را ایجاد کرد.

بر اساس این گزارش، خانه بانک توکلی مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، سه راه مطهری، کوچه امیرکبیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شماره ثبت ۱۱۶۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط